Сонячні опіки: перша допомога та профілактика
Сонячний опік – це не тільки неприємно, але може бути і досить небезпечно, тому вам потрібно знати, як не згоріти на сонці, а якщо це вже сталося, то що робити при сонячному опіку.
Як не отримати сонячний опік?
Спочатку нам потрібно дізнатися, у кого найбільша ймовірність отримати сонячний опік. Звичайно ж, у людей, які багато часу перебувають під прямим впливом сонячних променів. Це і відпочиваючі на морі, і любителі засмагати, і дачники, та й просто люди, які довго гуляють на вулиці в саму жарку погоду. Цим групам ризику в першу чергу знати як не отримати сонячний опік, і в цьому вам допоможе декілька досить простих правил:
- Сонцезахисний крем: звичайно, його використання – це найпростіший і ефективний спосіб захисту від сонця. Наносити його потрібно хоча б за 20 хвилин до виходу на вулицю, і повторювати процедуру кожні дві години. Потрібно врахувати, що якщо ви будете купатися, то після впливу води, потрібно повторно наносити сонцезахистом крем.
- Заховайтеся від сонця. Намагайтеся завжди носити шапку, це не тільки може запобігти сонячний опік, але і сонячний удар. Потрібно завжди пам'ятати, що від красивої засмаги, до опіку другого ступеня вас відділяє всього пара годин, тому намагайтеся контролювати своє перебування на сонці.
- Треба оберігати свої губи. Дивно, але вони згоряють набагато швидше шкіри, так що потрібно завжди мати при собі бальзам для губ.
Що робити якщо ви вже отримали сонячний опік?
Якщо ви не змогли стежити за своєю шкірою, і у вас вже почалися проблеми, то потрібно не дати їм розвинутися. Для цього є такі способи:
будь-якому разі, насамперед, потерпілого слід перенести/перевести у прохолодне місце без доступу прямих сонячних променів. Далі:
1. Охолодіть опікові ділянки водою або прикладіть на 5 – 10 хвилин міхур з льодом чи інший холодний предмет.
2. При наявності опіків великої площі можна прийняти знеболювальні препарати (парацетамол, ібупрофен, німесулід).
3. Якщо є симптоми загального перегрівання - змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі судини (шия, стегна- пахові складки) міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.
4. Далі пошкоджену шкіру можна обробити водорозчинними (!) препаратами - це тримістін, пантестін, мірамістин.
5. При утворенні пухирів слід накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. При утворенні великих і/або множинних пухирів більш ніж 1 см в діаметрі - зверніться до медичного закладу.
6. Пийте багато рідини.
7. Мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами можна з 5-6 доби після отримання УФ-опіків.