ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА ПОДАВИЛАСЬ?
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА ПОДАВИЛАСЬ?
У практиці доволі часто трапляються випадки удавлення у дітей.
Коли чужорідне тіло потрапляє в дихальні шляхи дитини, вона відразу ж реагує кашлем і намагається його відкашляти. Спонтанний кашель здається більш ефективним і безпечним, ніж будь-який інший маневр.
У такому випадку слід оцінити чи є ефективним кашель дитини:
• Ефективний кашель: гучний, дитина може набирати повітря перед кашлем, дитина реагує. При начвності ефективного кашлю, дитину слід заохочувати продовжувати кашляти. Обструкція дихальних шляхів не повна, негайної загрози життю немає. Чим швидше йдемо до лікарні.
• Неефективний кашель: дитина не може говорити/кричати, кашель беззвучний/відсутній, з’являється ціаноз, порушення/втрата свідомості.
Це повна обструкція дихальних шляхів, яка загрожує життю дитини. Негайно починаємо наступні дії:
Слід перевірити, чи видно стороннє тіло в роті дитини і чи можна його видалити одним обережним рухом пальця.
Ні в якому разі не струшуйте дитину! Це може призвести до проштовхування стороннього глибше!
При виникненні неефективного кашлю, слід покласти немовля на своєму передпліччі з головою, опущеною вниз, і, притримуючи нижню щелепу однією рукою, ковзними рухами здійснити 5 легких ударів основою другої долоні у міжлопаткову область. Іноді удару може бути достатньо, щоб дитина викашляла стороннє тіло з трахеї.
Потім слід перевернути її на спину, перевірити, чи не видно стороннього тіла в роті, і якщо ефекту надалі немає, проте дитина все ще реагує на вас, виконайте 5 компресій грудної клітки в нижній частині грудини 5 разів двома пальцями, іншою рукою підтримуючи голівку дитини (немовля), або 5 абдомінальних поштовхів (дитина старшого віку). Ці дії (5 ударів в міжлопаткову область та 5 абдомінальних поштовхів/компресій грудної клітки) необхідно робити по черзі, поки чужорідне тіло не буде видалено або дитина не втратить свідомість.
В останньому випадку негайно делегуємо комусь виклик швидкої та починаємо СЛР: відкриваємо дихальні шляхі та робимо 5 рятівних штучних вдихів та 15 компресій грудної клітки. Далі продовжуємо у співвідношенні 15:2.
Будьте обережні та слідкуйте за дитиною під час ігор з мілкими предметами та під час їжі.