Чим загрожує відпочинок на Мальдівах та карнавал в Бразилії? Вірус Зіка!
Багатьох нововолинців цікавить, що це за нова хвороба і звідки взявся цей вірус? В чому його небезпека? Що робити?
Що відомо про вірус?
Вперше він був виявлений в 1947 році в лісі Зіка (на мові аборигенів «зіка» буквально означає «зарослі») в Уганді і довгий час залишався неактивним. У 2015 році зареєстровано різке зростання захворюваності в країнах Латинської Америки, зокрема в Бразилії і Колумбії. Як вірус Зіка дістався до Бразилії? Ймовірно, він опинився в Бразилії через учасників чемпіонату світу Va'aWorldSprints, який відбувався там у серпні 2014 року. Спортсмени приїхали з Французької Полінезії, Нової Каледонії, Островів Кука та острова Пасхи. Існує також припущення, що вірус Зіка привезли з Азії туристи, які також відвідали чемпіонат.
За даними ВООЗ, число інфікованих в цьому регіоні 4 млн осіб.
У Європі поки зафіксовані окремі випадки інфікування у туристів з Німеччини, Швейцарії, Данії, Швеції, Великобританії, Португалії, Нідерландів та Ірландії повернулися з відпочинку.
Як передається?
Поширюється вірус в основному через укуси комарів (AedesAegypt). В Україні є 53 види комах роду Aedes, перенесення ними вірусу Зіка не доведено. На початку лютого в США зафіксовано перший випадок зараження вірусом Зіка статевим шляхом. Вірус не передається повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках або рукостисканні.
Чим небезпечний вірус?
Тривалість інкубаційного періоду достеменно не встановлено. Вважають, що він триває десь від 2 до 10 днів. Хвороба починається з підйому температури тіла до 38,5-39 °C, нетяжкого нездужання, невеликого за інтенсивністю головного, м'язового болю, ломоти в суглобах, кон'юнктивіту, плямистого висипу на шкірі.
Небезпека полягає в тому, що іноді заражена вірусом Зіка людина хворіє без симптомів і може не знати про те, що інфікована. Таким чином, при сексуальних контактах він може заразити іншу людину. Цьому перешкодить використання презервативу.
Лихоманка Зіка не викликає ускладнень у дорослих, але становить загрозу для вагітних. Підвищує ризик народження дитини з мікроцефалією - захворюванням, що характеризується значним зменшенням маси головного мозку, що стає причиною розумової відсталості і неврологічних відхилень. У Бразилії виявлено вже більше 4 тисяч таких випадків, багато малюків не виживають.
Що робити?
По перше – не панікувати! По друге – не планувати поїздок до країн, де зареєстровано найбільше хворих. Випадки інфікування зареєстровані у понад 20 країнах, зокрема в Північноамериканському, Південноамериканському і Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Є повідомлення про реєстрацію захворювання, викликаного вірусом Зіка на Барбадосі, в Болівії, Бразилії, Колумбії, Еквадорі, Сальвадорі, Французькій Гвіані, Гваделупі, Гватемалі, Гондурасі, Гайані, Суринамі, Таїланді, Венесуелі, Мексиці, Новій Каледонії, Панамі, Парагваї, Пуерто-Ріко, Самоа, Гаїті та Фіджі, Мальдівах і Мартініці, Сен-Мартені та Соломонових островах.
Медичні організації багатьох країн рекомендують жінкам утриматися від поїздок до Південної Америки під час вагітності.
Вакцини і ліків від нього не існує. Експерти в галузі охорони здоров'я заспокоюють, що у Європі у холодну пору року можуть фіксуватися лише поодинокі випадки зараження: вірус не здатний поширюватися при холоді, оскільки, комарі, які його розносять, не здатні в таких умовах розмножуватися.
При необхідності перебування в згаданих країнах доцільно використовувати заходи захисту від комарів (репеленти, одяг з довгими рукавами, штани), намагатися уникати заболочених місць. У готелях не варто відкривати вікна, якщо вони не обладнані протимоскітними сітками. У разі нездужання після повернення слід негайно звертатися до лікаря і повідомити про країну свого перебування.