Вигорання на роботі.
Вигорання на роботі - це особливий тип стресу, пов'язаного з роботою, - стан фізичного або емоційного виснаження, який також включає почуття незадоволеності та втрати особистої ідентичності. "Вигорання" - це не медичний діагноз. Деякі експерти вважають, що якщо людина перегоріла, за цим стоять інші стани, наприклад, депресія чи індивідуальні фактори, такі як риси характеру та сімейне життя. Усе це впливає на те, що людина перегоріла, або відбувся синдром професійного вигорання.
Як зрозуміти, що ти перегорів? Синдром професійного вигорання не трапляється раптом, він поступово розвивається та може досягти свого піку, коли негативних емоцій накопичилося занадто багато. Вас ніщо не цікавить, не хочеться говорити ні з ким, ні вдома, ні на роботі, і здається, що вас ніхто не підтримує? Це також симптоми емоційного вигорання, що може виникнути й на тлі повсякденного життя. Це і не дивно, адже практично щодня ми стикаємося зі стресовими ситуаціями та викликами, які нам кидає суспільство та навколишнє оточення.
Вигорання може проявлятися психофізичними та соціально-психологічними ознаками.
До психофізичних ознак професійного вигорання належать: хронічна втома; зниження активності; емоційне виснаження; порушення сну та безсоння; головні болі; нудота; втрата апетиту; проблеми зі шлунком чи кишківником.
Якщо людина перегоріла, це може проявитися такими соціально-психологічними ознаками: апатія у роботі та особистому житті; пасивність; пригніченість; песимізм; цинізм; байдужість; дратівливість, агресивність; підвищена тривожність; нудьга і туга, коли під час робочого дня постійно хочеться перерватися та відпочити; відчуття безпорадності та безнадійності; нездатність зосередитись; бажання побути на самоті після роботи.
Як бачите, кожен із нас може перегоріти або опинитися у зоні ризику .