Якщо близька вам людина має шизофренію, як ви можете допомогти?
Якщо близька вам людина має шизофренію, як ви можете допомогти?
Для людей з шизофренією дуже важливе спостереження психіатра, прийом ліків. Чим раніше почати лікування, тим швидше може настати покращення стану. Запропонуйте близькій людині разом відвідати лікаря, якщо вона відчуває складнощі з записом. Розмовляйте про важливість лікування на рівних, без примусу та суперечок.
Обговорюйте регулярність прийому ліків, адже від цього залежить їх ефективність. Ви можете поцікавитись, чи не забуває випити ліки ваш родич/друг.
Ставтесь до дорогої вам людини з шизофренією з повагою, не стигматизуйте. Не використовуйте такі слова як: “псих”, “божевільний”, “шизік”, “шизофренік”. Натомість можете сказати «людина що живе з шизофренією», «людина що має шизофренію». Створюйте спокійне та безпечне середовище в родині, цікавтесь справами та самопочуттям людини з шизофренією, залучайте її до формування комфортного середовища.
Люди, що живуть з шизофренією можуть потребувати допомоги та підтримки близьких, але якщо ви намагаєтесь керувати та контролювати, навряд-чи ваша близька людина оцінить таку «допомогу». Намагайтесь керуватись принципом «не нашкодь» та якщо це не потрібно, не робіть того, про що вас не просять, або ж просять припинити. Якщо у вас хороші наміри, але ви говорите «тобі потрібно піти і нарешті знайти роботу», це може викликати обурення або небажання спілкуватись. Замість того щоб звинувачувати, ви можете проявляти цікавість та заохочувати.
Люди з шизофренією часто мають порушений цикл сну, через який лягають під ранок, що може посилювати соціальну ізоляцію. Варто сприяти поступовому включенню в спілкування з людьми вашого родича чи друга з шизофренією, в комфортному для нього темпі. Ставтеся з розумінням, що під час виражених симптомів на певний час досить важко спілкуватись з іншими людьми. Не змушуйте, але ініціюйте, показуйте, які є можливості участі в соціальному житті. Це збільшує шанси на покращення якості життя та підвищує ефективність лікування, якщо людина не почуває себе «інакшою» та «виключеною з соціуму».