A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Нововолинський центр первинної медико-санітарної допомоги Нововолинської міської ради Волинської області"

Обережно кліщі!

Дата: 11.03.2025 13:50
Кількість переглядів: 27

Фото без опису

  З часу весняного потепління і аж до перших осінніх заморозків людину оточує безліч комах та членистоногих. Одним із поширених представників типу членистоногих є кліщі. Кліщі являються тимчасовими паразитами тварин та людини і харчуються їх кров’ю. Самі по собі кліщі не становлять загрози для здоров’я людини, однак  вони переносять збудників багатьох інфекційних хвороб, якими заражають людей під час кровосмоктання. Зокрема через  кліщів передаються такі захворювання як кліщовий енцефаліт, системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма, ендемічний висипний тиф, туляремія, конго-кримська геморагічна гарячка, гарячка Західного Нілу та деякі інші інфекції.  

В Україні найбільш поширеною інфекцією, яка передається через кліщів є системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма. Захворюваність людей на цю недугу з кожним роком зростає. Майже у всіх регіонах країни сформувалися природні осередки хвороби Лайма з високою частотою інфікування не лише кліщів, але й гризунів та інших дрібних ссавців і птахів, які є годувальниками кліщів та основним резервуаром збудників у природі.

Вберегтися від нападу та присмоктування кліщів загалом не складно, якщо знати особливості способу життя цих паразитів. У регіонах з помірним континентальним кліматом, а це майже всі регіони України, кліщі активні з березня по листопад. Вони проявляють найбільшу активність за похмурої погоди чи у сутінках при температурі повітря коло 20 °C. Відповідно пік активності цих паразитів припадає на квітень-червень та на вересень-жовтень.

Найчастіше напади кліщів на людей відбуваються під час перебування у лісі, лісопосадці, парку, сквері, під час роботи у саду, на дачній, садовій чи присадибній ділянках тощо. З моменту потрапляння кліща на одяг людини і до досягнення місця присмоктування проходить 20-30 хв., і більше. Присмоктування кліщів безболісне і відбувається в місцях із найбільш ніжною та тонкою шкірою (підколінна, пахова, пахвинна ділянки, ділянка шиї).  

Під час перебування (роботи, відпочинку) у місцях високого ризику нападу кліщів необхідно одягтися так щоб залишалося найменше відкритих ділянок тіла. Періодично оглядати одяг та відкриті ділянки тіла на предмет наявності кліщів.

                                     Дії у випадку присмоктування кліща.

  • При виявлені кліща на тілі його необхідно якнайшвидше зняти.
  • Чим раніше виявлено та видалено кліща тим менший ризик зараження збудниками.
  • Видалення кліща ліпше провести у лікувальному закладі.
  • Якщо немає можливості звернутися до лікувальної установи то паразита можна видалити самостійно.
  • Косметичним пінцетом чи петлею з нитки захопити хоботок кліща над шкірою, пів хвилини похитати в різні сторони, далі плавно та повільно потягнути до верху.
  • Зазвичай таким способом кліща вдається видалити повністю, однак немає особливої небезпеки, якщо у шкірі залишився хоботок паразита.
  • Діставати хоботок не потрібно, через кілька днів його залишки самостійно виштовхнуться на зовні.
  • Після видалення кліща місце присмоктування необхідно двічі на добу змащувати розчином йоду, спиртом, одеколоном чи будь-яким іншим антисептиком до повного заживання ранки.
  • Впродовж трьох тижнів після видалення кліща необхідно слідкувати за власним самопочуттям.
  • У разі підвищення температури тіла, загальному нездужанні, почервонінню чи появі будь-якого висипу у місці присмоктування кліща негайно звернутися до лікаря.

Бережіть себе та своїх рідних!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора