Туберкульоз виліковний, якщо вчасно діагностувати хворобу.
Сучасні методи діагностики ТБ-інфекції та туберкульозу
За оцінкою ВООЗ, приблизно чверть населення світу інфікована Mycobacterium tuberculosis (ТБ-інфекція, стара назва — «паличка Коха»). У більшості випадків інфекція залишається неактивною. Однак коли імунітет людини слабшає, інфекція може «прокинутися» і перейти в активну форму туберкульозу. Щоб цього не допустити, необхідно якомога раніше виявити інфекцію і розпочати профілактичне лікування.
Регулярна діагностика ТБ-інфекції з метою профілактики рекомендована людям, які: контактували протягом останніх двох років з людиною, яка хворіє на туберкульоз; живуть із ВІЛ-інфекцією; лікуються імуносупресантами, перебувають на гемодіалізі, готуються до трансплантації органів чи кісткового мозку; мають вроджені імунодефіцитні стани; мають ознаки силікозу та/або антракосилікозу.
Сучасна медицина пропонує три основні методи діагностики туберкульозної інфекції: традиційну шкірну туберкулінову пробу (пробу Манту), тест вивільнення гамма-інтерферону (ТВГІ) та нові шкірні тести, що за своєю специфічністю близькі до тестів ТВГІ, а способом постановки нагадують пробу Манту.
Туберкулінова проба, відома як проба Манту, — традиційний, відомий усім і доступний метод виявлення туберкульозної інфекції. Однак він може давати хибно позитивний результат через попередню вакцинацію БЦЖ, а також у людей з ослабленим імунітетом або у випадках пізньої імунної відповіді.
Тест вивільнення гамма-інтерферону — сучасний лабораторний аналіз крові, який дозволяє з високою точністю визначити наявність туберкульозної інфекції в людини. Для аналізу використовується венозна кров пацієнта. Цей метод дослідження не дає хибнопозитивних реакцій, пов’язаних із попередньою вакцинацією БЦЖ в анамнезі або за наявності нетуберкульозної мікобактеріальної інфекції.
Шкірні тести поєднують в собі простішу методику проби Манту зі специфічністю ТВГІ. На підставі наявних доказів ці тести допоможуть уникнути негативних наслідків хибнопозитивних результатів діагностики, оскільки їхня діагностична точність близька до тестів вивільнення гамма-інтерферонів та більша за пробу Манту. Перевагою цих тестів також є менша вартість у порівнянні з тестами ТВГІ.
Важливо: туберкулінові проби доступні в кожному регіоні України, ТВГІ та нові шкірні тести для діагностики ТБ-інфекції стануть доступними вже у квітні цього року.
Для проведення діагностики необхідно звернутися до сімейного лікаря для визначення, який із методів рекомендований саме вам.
Передумовами для діагностики туберкульозу є наявність симптомів, які можуть проявлятися як окремо, так і одночасно: кашель, який триває довше ніж два тижні; температура тіла вище 37°C протягом тижня; задишка; біль у грудях; втрата апетиту й безпричинне зниження маси тіла; постійна слабкість; нічна пітливість.
Туберкульоз виліковний, якщо вчасно діагностувати хворобу, пройти повний курс лікування і дотримуватися рекомендацій медиків. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні є безоплатними для пацієнтів.