Панічна атака- це?
Панічна атака — це короткий раптовий приступ сильного почуття тривоги. Вона супроводжується низкою фізичних симптомів, як-от підвищене серцебиття, запаморочення та нудота. Під час панічної атаки людині може здаватися, що вона божеволіє, втрачає контроль або помирає.
Фізичні прояви панічної атаки можуть включати: прискорене серцебиття; задуху, пришвидшене або ускладнене дихання; оніміння або тремтіння рук та ніг; нудоту й дискомфорт у шлунку; запаморочення; надмірну чутливість до світла (воно здається яскравішим та інтенсивнішим); потік сліз, які неможливо зупинити; відчуття скам’яніння та неможливості рухатися; сухість у роті; відчуття нереальності або відірваності від навколишнього світу. Варто усвідомлювати, що такий стан не завжди проявляється саме так і відповідає всім критеріям, зазначеним вище. Під час нападів людина може відчувати три чи менше панічні симптоми, зокрема раптовий напад нудоти або запаморочення, що супроводжується страхом смерті. Панічна атака може тривати від 5 до 20 хвилин, хоча зафіксовані випадки, коли приступи тривали й до години. Якщо ви відчуваєте будь-які прояви панічних атак протягом більш тривалого часу, це може свідчити про підвищену тривожність. Також це може бути симптомом певного захворювання — у такому випадку зверніться до свого сімейного лікаря.
Коли варто звернутися по допомогу: якщо панічні атаки повторюються; вам страшно, що панічна атака станеться знову, і ви ніколи не позбудетеся цих приступів; панічні атаки утруднюють ваше життя. Наприклад, ви перестаєте виходити з дому, постійно перевіряєте серцебиття чи обмежуєте фізичну активність; ви починаєте всіляко убезпечувати себе на випадок, якщо у вас трапиться панічна атака. Наприклад, починаєте носити з собою медикаменти або тонометр; вам усе частіше потрібне запевнення, що з вами все гаразд. Запишіться на візит до свого сімейного лікаря. Він допоможе виключити соматичні причини, які можуть провокувати панічні атаки. У нашому закладі сімейні лікарі та сестри медичні пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та можуть надати вам послугу з ментального здоров’я. За потреби та за вашої згоди сімейний лікар може скерувати вас до психолога, психотерапевта чи психіатра.